Časté dotazy
Přinášíme Vám zde přehled odpovědí na nejčastější otázky z oblasti elektrického vytápění, ochrany okapů, temperování potrubí
1. Může se elektrické podlahové topení použít jako hlavní zdroj vytápění? Vytopí se tím celý dům?
Ano. Při průměrné úrovni zateplení domu a správném návrhu topných a regulačních prvků zajistí elektrické podlahové vytápění komfortní tepelnou pohodu a vytopí s rezervou celý dům na obvyklé teploty. Podmínkou efektivního provozu elektrického podlahového vytápění je získání vhodné sazby za odběr elektrické energie, nejlépe přímotopné sazby D45d. Náklady na provoz jsou pak srovnatelné s náklady na vytápění vodní s plynovým kotlem.
2. Jaká bude spotřeba el. energie (kWh) a jaké budou náklady na vytápění objektu?
Roční spotřeba el.energie na vytápění objektu je závislá na tepelných ztrátách objektu a kvalitě zvolené regulace. Tepelné ztráta je hodnota energie, kterou musíte dodat do objektu, abyste docílili požadované teploty prostoru. Celkové roční náklady na vytápění tak závisí na spotřebě el. energie a zvolené sazbě za tuto energii. Elektrické vytápění lze provozovat v tzv. přímotopném režimu nebo akumulačním.
3. Jaké jsou hlavní důvody pro volbu právě elektrického vytápění?
Důvodů je celá řada, uvedeme pouze ty hlavní:
- elektrické vytápění je nejdokonaleji regulovatelný topný systém s nejmenší měrnou spotřebou energie.
- uživatelé elektrického vytápění jsou vzhledem k dokonalé a levné regulaci schopni plně přizpůsobit svůj topný režim měnícímu se životnímu stylu a režimu
- pořizovací hodnoty elektrických topných systémů jsou přitom významně nižší (v desítkách procent) než u jiných systémů. Tato skutečnost je velmi důležitá zejména u nových objektů s nízkou tepelnou ztrátou a tedy i s nízkou spotřebou energie na vytápění.
- pro elektrické vytápění existují zvláštní tarify, které umožňují používat levnou energii v tzv. nízkém tarifu i pro ostatní spotřebu domácnosti. Tento fakt je, vzhledem k rostoucímu vybavení domácností el. spotřebiči, opět významným zdrojem úspor celkových nákladů na provoz domácnosti.
- Tento zdroj energie je dostupný prakticky všude v ČR
4. Jaké druhy elektrického vytápění mi můžete doporučit?
Naše firma nabízí prakticky všechny druhy elektrického vytápění od akumulačních systémů přes tzv.smíšené (poloakumulační) až po přímotopné. Jediným výrobkem, který v naší nabídce chybí jsou elektrokotle a to z důvodů výrazné neefektivnosti tohoto druhu vytápění. Tento výrobek ani našim zákazníkům, vzhledem k vysokým provozním nákladům nedoporučujeme. Evropský trend se ubírá směrem k tzv. velkoplošným topným systémům při jejichž použití je zajištěn nejvyšší možný komfort. Tyto systémy (podlahové nebo stropní) totiž ohřívají velké teplosměnné plochy na teploty jen o málo vyšší než je teplota prostředí. Ke směně tepla dochází částečně sáláním i mikrokonvekcí, mikrokonvekce probíhá na celé ploše. Výrazným rozdílem oproti tzv. bodovým zdrojům tepla je podstatně rovnoměrnější rozložení teploty v prostoru, omezení cirkulace a vysušování vzduchu (další informace viz výrobky ECOFLOOR a ECOFILM).
5. Je lepší elektrické podlahové topení, nebo topení s elektrickými radiátory?
Radiátory jsou investičně levnější. Míň však vydrží a jsou daleko dražší v provozu.
6. Jak je to s provozními náklady na elektrické vytápění, vím že se jedná o pohodlné a bezobslužné vytápění, nejsou však vysoké provozní náklady neúměrné?
Uživatele by neměly zajímat pouze náklady provozní (i když jsou jistě důležité), ale tzv. celkové náklady na energie a to ještě v součtu s tzv. amortizací, tedy s částí pořizovací hodnoty. Elektrické vytápění je v tomto pohledu plně srovnatelné s vytápěním plynovým (viz. rubrika reference a novinky). Budoucí dlouhodobý vývoj cen energií lze předvídat pouze stěží, skutečností však zůstává, že zemní plyn je neobnovitelným přírodním zdrojem, jehož dobývání bude ekonomicky stále náročnější.
7. Je možné montovat konvektor, sálavý panel a topné folie na hořlavé podklady?
Konvektor je možné montovat na hořlavý podklad, neboť konstrukce upevnění zajišťuje podmínky montáže na hořlavý podklad. Sálavé panely je možné montovat na hořlavé podklady v případě použití montážního kříže, který zaručuje podmínky montáže na tyto podklady. Topné fólie není vhodné montovat přímo na hořlavé podklady, neboť konstrukce folie nesplňuje bezpečnostní podmínky montáže přímo na hořlavé podklady.
Sálavé panely:
1. Proč je stropní sálavé vytápění o cca 20% provozně úspornější než konvekční?
Sálání je proces, při kterém se teplo z tepelného zdroje (např. ze sálavého panelu) šíří prostorem ve formě infračervených paprsků. Po dopadu paprsků na jiné pevné těleso se infračervené vlnění mění v tepelnou energii a hmota tělesa je intenzivně ohřívána. Jedná se v podstatě o obdobu slunečního záření.
Toto vytápění je úsporné hlavně díky těmto třem bodům:
Na rozdíl od nástěnných radiátorů a konvektorů je teplo směrováno dolů k podlaze, tedy do místa kde je ho potřeba. Zde platí, že čím vyšší strop je v místnosti, tím úspornější je stropní vytápění oproti ostatním systémům.
V případě "radiátorů" a konvektorů teplý vzduch nerovnoměrně proudí po místnosti, což může v některých částech místnosti vyvolávat pocit chladu a nutit nás nastavit vyšší teplotu na termostatu. Každý stupeň nastavené teploty nad 20°C znamená dalších 6% nákladů na energii.
Sálavé panely přímo ohřívají člověka, bez zprostředkovaní přenosu tepla vzduchem. Díky tomuto efektu můžeme nastavenou teplotu snížit o jeden až dva stupně celsia a budeme pociťovat stejný tepelný efekt jako při vytápění konvektory - avšak s teplotou nastavenou o 1 až 2°C vyšší, tedy se spotřebou o 6 až 12% vyšší.
2. Lze ECOSUN instalovat na zeď?
Ano, lze. Avšak musíme počítat se zvýšením poměru ve prospěch konvekční složky oproti sálavé složce topného efektu. K montáži na zeď doporučujeme především použít panely Ecosun K, které jsou k takové montáži uzpůsobeny. Jiné panely například vysokoteplotní panely je nutné montovat mimo dosah osob, teplota povrchu může být až 380°C.
3. Neškodí sálavé panely ECOSUN zdraví?
Sálavé panely ECOSUN nepoškozují zdraví, ale spíše naopak. Infračervený paprsek příjemně působí na onemocnění kloubů, revmatismus. Jelikož nevzniká vysušování a proudění vzduchu díky velkým teplotním rozdílům jako u nástěnných radiátorů a konvektorů, je toto vytápění vhodné pro onemocnění dýchacího ústrojí a astmatiky. Při dodržení našich závěsných výšek nemůže docházet ani k nepříjemnému pocitu horké hlavy.
Topné kabely a rohože:
1. Proč je podlahové topení úspornější než jiné druhy vytápění?
Protože není zapotřebí tak moc topit. Čím jsou teplejší okolní stěny v místnosti, tím nižší může být vnitřní teplota. Jednou z největších stěn je podlaha, která je zároveň člověku nejbližší. Když ta má svých 25 stupňů Celsia, pak teplota vzduchu ve výšce 1,5 m nad podlahou může mít třeba jen 20 stupňů, u stropu je ještě míň. Podlahové topení dodává teplo tam, kde je potřebujeme, a proto je úspornější.
2. Je třeba při celkovém vytápění domu kombinovat elektrické podlahové topení s dalšími topidly?
Nedoporučujeme to. Jednak každé podlahové topení dnešní, dobře isolované objekty s přehledem vytopí. Máte-li však řešit vytápění pro jakýkoli starší, špatně zaisolovaný dům, pak je vždy výhodnější zlepšit isolaci, než předimenzovat topení.
3. Co je vhodnější použít k vytápění koupelny, kabel nebo rohož?
Použití rohože nebo kabelu je závislé především na tvaru vytápěné plochy, pokud se jedná o koupelnu, která není příliš členitá, kde není například oblouková vana, nebo obloukový sprchový kout, je vhodné použít topnou rohož. U rohože je předem daná rozteč mezi smyčkami a tím i její šířka a délka, takže s ní pokryjete jen uvedenou plochu. V případě, že chcete pokrýt celou plochu koupelny, popřípadě okopírovat tvar oblouku u vany je vhodnější, zároveň pracnější, použít topný kabel. U topného kabelu je nutné si dopředu spočítat rozteč mezi smyčkami a ty přesně dodržet.
4. Mám byt v panelovém domě a chci podlahové vytápění v koupelně, co mi doporučíte?
Jelikož podlahy v panelových domech jsou špatně tepelně izolované, doporučuji nejprve na podlahu položit izolační desky F-board . Tyto desky slouží jako dodatečná tepelná izolace a výrazně urychlí dobu náběhu podlahy. S deskami F-board se podlaha nahřeje do 30 minut, bez izolačních desek asi za 2,5 hodiny, v případě přízemních bytů se může stát, že se nenahřeje vůbec. Na izolační desky doporučuji položit topnou rohož nebo topný kabel a zatáhnout flexibilním tmelem. K regulaci je nutné použít regulátor s podlahovou sondou.
5. Lze topné kabely a rohože dělit a krátit.
Topné kabely není možné v žádném případě dělit ani krátit. Krátit lze pouze studené konce těchto kabelů a rohoží. Rohože /tkaninu/ lze dělit i krátit a to tak, že při dělení této tkaniny nesmí být poškozena izolace topného kabelu a tento nesmí být rovněž krácen a nesmí být tento kabel namáhaný tahem. Tkaninu lze dle potřeby stříhat obyčejnými nůžkami.
6. Jaká je povrchová teplota topné podlahy a za jak dlouho bude teplá.
Povrchová teplota topné podlahy v obytných místnostech může být dle hygienické normy maximálně 28°C. Povrchová teplota topné podlahy v koupelnách a umývárnách není omezená normou a tudíž může být i nad 30°C. Topná podlaha dosáhne požadované teploty v závislosti na konstrukci. V případě, že je topná rohož nainstalována pod dlažbou do flexibilního tmelu na tepelně izolovaný betonový podklad dosáhne teploty podlahy 27°C při teplotě prostoru 20°C asi za 1,5hodiny. V případě, že použijete izolační desky F-board , je možné dosáhnout obdobné teploty zhruba do 30 minut.
7. Proč podlahové topení nevíří prach?
K víření prachu je třeba proudění vzduchu, které způsobuje průvan, velké rozdíly teplot při cirkulaci teplého vzduchu od radiátorů a pod. Teplota celé topné podlahy se pohybuje pouze mezi 25 až 27 stupni Celsia, jedná se tedy o nízkopotenciální velkoplošné vytápění a takové topení cirkulaci nevytváří.
8. Jaká je životnost Ecofilmu a Ecoflooru.
Životnost obou produktů závisí na provozních hodinách, způsobu uložení a regulaci. V případě, že je topný systém i regulace správně navržena je životnost min. 30 až 50let. Horní hranice životnosti závisí na provozních hodinách topného systému. V případě špatně provedené instalace nebo návrhu se výrazně zkracuje doba životnosti. Obecně tedy platí, že výše uvedené výrobky mají takovou životnost, jakou má stavební část. Firma na výrobky Ecofilm a Ecofloor dává záruku 10 let v případě, že jsou bezpodmínečně dodrženy pokyny pro montáž.
9. Lze tepelnou izolaci v podlaze nahradit hliníkovou folií?
Nelze, jelikož hliník by právě naopak teplo dobře vedl. Lesklé předměty jako je hliníková folie lze použít pro odraz infračervených paprsků, které se šíři jen v plynech (např. vzduch)
10. Máme starý dům a chtěli bychom v něm zrekonstruovat koupelnu a při tom instalovat podlahové vytápění, podlaha je betonová, nijak neodizolovaná od podkladu, chtěl bych se zeptat, zda na izolaci bude stačit F-BOARD 10, nebo je nutné udělat izolaci a nový beton?
Pokud bude podlahové vytápění jako doplňkové a rohož bude topit jen část dne (do 3hodin v kuse), bude izolace F-board dostačující. Pokud má rohož fungovat jako hlavní vytápění, doporučujeme, pokud to je možné, udělat novou podlahu a zateplit jí nejméně 7cm vrstvou extrudovaného polystyrénu.
Topné fólie:
1. Slyšel jsem, že plovoucí podlahu lze kombinovat s topnou folií ECOFILM bez ztráty záruky. Montážní firma mi ale nechce záruku poskytnout, pokud použiji elektrické podlahové vytápění a tvrdí, že mohu použít pouze teplovodní systém?
Topné folie reálně pracují s velmi nízkými teplotami – cca 23-27°C – a ke změnám teplot podlahy dochází v řádu desítek minut. Plovoucí podlaha je tedy provozována prakticky ve stejných podmínkách, jako by byla položena na betonové podlaze s teplovodním podlahovým vytápěním. Topné folie byly již také testovány u několika výrobců, kteří potvrdili že, při použití topné folie ECOFILM s výkonem do 80 W/m2 a řízené termostatem s podlahovou sondou, není důvod ke ztrátě záruky. Bohužel se tyto informace šíří mezi montážní firmy velmi pomalu.
2. Nevíte proč dodavatelé plovoucích podlah nedoporučuji elektrické vytápění ale preferují teplovodní?
Někteří výrobci plovoucích podlah se domnívají, že elektrické vytápění přehřívá podlahu a může docházet po určité době k její deformaci. V případě, že je použito teplovodní vytápění, teplota vstupní vody je obvykle v rozmezí 40 až 50°C, doporučená teplota podlahy je ale pouze 28°C. U elektrického vytápění (folie Ecofilm F) je teplota podlahy limitována podlahovou sondou, takže nastavenou teplotu nepřekročí. Z toho vyplívá, že nebezpečí přehřívání hrozí spíše u teplovodního systému. Další argument výrobců je ten, že teplotní náběh el. vytápění je příliš rychlý a opět může docházet k deformaci. Teplotní náběh el. vytápění je doopravdy rychlejší ale ne zase tak rychlý, aby mohl podlahu poškodit. K prudší změně teplot dochází například, když slunce přes střešní okno zasvítí na podlahu, během pár minut může vzrůst teploty až na 50°C. V případě, že chcete el. vytápění pod plovoucí podlahu doporučuji použít podlahy od společnosti Egger a Alloc, které vydali prohlášení, že jejich výrobky je možné použít s našimi topnými foliemi Ecofilm.
3. Jak dlouho trvá odrosení zrcadla s topnou folii MHF?
Topné folie MHF doporučuje zapojit na světelný okruh, takže při rozsvícení dochází k okamžitému ohřevu zrcadla a zrcadlo se nerosí. Pokud budete folii spínat samostatně, projeví se účinek folie téměř okamžitě, předpokládám tak do minuty.